CASE STUDY BOOK

ORIENT COMMERCIAL JOINT STOCK BANK W WIETNAMIE: ZORIENTOWANY NA KLIENTA.

 

Klient.

 

Orient Commercial Joint Stock Bank (OCB) to jeden z największych wietnamskich banków, który zajmuje wiodącą pozycję na tamtejszym rynku. Posiada blisko 200 oddziałów we wszystkich głównych miastach oraz strefach ekonomicznych kraju i zatrudnia ok. 6 tys. pracowników. Dąży do tego, by stać się instytucją finansową, którą wyróżnia oferowanie najwyższej jakości, w pełni cyfrowych usług. Bank bardzo prężnie się rozwija. W 2018 roku zysk OCB wyniósł ponad 68,35 mln EUR, a rok później osiągnął poziom 124 mln EUR.

 

Sektor bankowy w Wietnamie cechuje duża dynamika wzrostu. Obejmuje on ponad 40 podmiotów krajowych i międzynarodowych, co czyni go silnie konkurencyjnym środowiskiem. Ta intensywna walka o pozycję lidera zależy głównie od pozyskania jak największej liczby nowych klientów, którzy znacznie bardziej niż w innych krajach cenią technologię oraz innowacje. To właśnie ich oczekiwania stały się dla banku katalizatorem zmian związanych z uruchomieniem nowego, intuicyjnego systemu bankowości internetowej i mobilnej, który będzie odpowiedzią na potrzeby użytkowników i pozwoli na elastyczne kreowanie oferty. Za najlepsze do realizacji tego celu OCB uznał Asseco Customer Banking Platform (Asseco CBP) – system bankowości internetowej i mobilnej, dający instytucjom nieograniczone możliwości udostępniania nowych produktów oraz usług. Wdrożenie prowadziło Asseco Central Europe (Asseco CE) przy współpracy z Asseco Poland.

 

Wdrożenie.

 

Zakres funkcjonalny projektu, który rozpoczął się w 2017 roku obejmował implementację systemu Asseco CBP, który stwarza szerokie możliwości dostosowywania funkcjonalności bankowości internetowej do potrzeb i zwyczajów klienta, zarówno przez niego samego, jak i bank. Został on oparty na platformie omnikanałowej, dzięki czemu możliwe było zbudowanie środowiska zapewniającego spójną obsługę klienta, gdzie swobodnie migruje on między kanałami dostępu i sam wybiera porę oraz najwygodniejszy dla siebie sposób dostępu do banku. Co ważne, wszędzie uzyskuje, tak samo wysoki standard obsługi. Z kolei OCB zyskał w ten sposób źródło cennej wiedzy o tym, jak i kiedy korzysta on ze swojej bankowości, a także czego w danym momencie potrzebuje.

 

Nowoczesna architektura systemu pozwoliła na sprawne dostosowanie Asseco CBP zarówno do wymagań banku, jak i jego klientów. Została oparta na unikalnej koncepcji miniaplikacji, która umożliwia użytkownikom swobodne kształtowanie swojej bankowości oraz korzystanie z bogatej oferty produktów udostępnianych na platformie zdalnego dostępu. Dzięki temu bank ma możliwość szybszego wdrażania i uruchamiania nowych usług, skracając tym samym czas wprowadzenia ich na rynek.

 

Z systemu korzysta codziennie prawie 100 tys. aktywnych klientów i ich liczba stale rośnie. Najczęściej używane funkcje to Zarządzanie Kontami, Płatności (wewnętrzne, zewnętrzne, szybki przelew 24/7), Zlecenia Stałe, Oszczędności, Płatności Rachunków, Karty, Pożyczki, Depozyty, e-Portfel oraz Programy Lojalnościowe. 45 proc. kart kredytowych w banku jest sprzedawanych wyłącznie za pośrednictwem kanałów cyfrowych.

 

Największym wyzwaniem przy tym projekcie było dostosowanie go do specyfiki kulturowej i rynkowej tego tętniącego życiem kraju. Duże znaczenie miało spełnienie wysokich oczekiwań Wietnamczyków, którzy nie są zainteresowani „zwykłą”, współczesną bankowością. Skupiają się oni wyłącznie na najwyższej klasy innowacjach i najnowszych osiągnięciach technologicznych. Dlatego tak duże znaczenie miało wprowadzenie do produkcji nowatorskich rozwiązań, ponieważ wyłącznie takie podejście mogło umożliwić bankowi osiągnięcie pozycji lidera innowacji.

 

Nowoczesna architektura systemu pozwoliła na sprawne dostosowanie Asseco CBP zarówno do wymagań banku, jak i jego klientów.

 

Projekt zakończył się w kwietniu 2019 roku i został przeprowadzony w bardzo krótkim czasie. Okres od pierwszej analizy do produkcyjnego uruchomienia systemu trwał zaledwie 9 miesięcy, a 3 miesiące później klienci mogli już korzystać z rozwiązania. Asseco zapewniło też OCB usługi gwarancyjne na rok.

 

Za powodzenie wdrożenia odpowiedzialne były zespoły Asseco CE oraz Asseco Poland, które swoje zadania wykonywały zarówno zdalnie, jak i na miejscu. Ściśle współpracowały też z doświadczonymi ekspertami ze Słowacji, Czech oraz Wietnamu, w tym lokalną firmą partnerską Fintek z siedzibą w Ho Chi Minh City. Sukces tego projektu sprawił, że stał się on początkiem długoterminowej współpracy pomiędzy Asseco i OCB, które planuje także wdrożyć Asseco Advisory Banking Platform (Asseco ABP) — rozwiązanie wspierające pracę doradców. Umożliwia ono korzystanie z ujednoliconego i spójnego interfejsu do obsługi klienta, niezależnie od używanych w banku systemów.

 

Kluczowe korzyści.

 

System Asseco i jego wdrożenie zapewniło instytucji solidną przewagę rynkową, dzięki czemu OCB stał się liderem bankowości omnikanałowej w Wietnamie. Projekt został doceniony zarówno przez klientów, jaki ekspertów z branży. Bank został też kilkukrotnie uhonorowany za swoje osiągnięcia w zakresie innowacji. W 2018 roku wygrał konkurs „Best New Omnichannel Platform”, a w 2019 „Asia Pacific Entrepreneurship Awards”. W tych latach, dwa razy z rzędu został laureatem prestiżowej nagrody „International Finance Award for Digital Banking”, która przyznawana jest przez IMF Magazine z Wielkiej Brytanii.

 

Wdrożone rozwiązanie umożliwiło bankowi spełnienie oczekiwań wymagających klientów. Zapewniło też OCB sprawne narzędzie, które pozwoliło na nowy sposób oferowania nowych produktów i usług. Przełożyło się to nie tylko na wzrost sprzedaży, ale zostało także docenione przez inwestorów prywatnych oraz fundusze międzynarodowe. Bardzo pozytywnie oceniły one zmiany w podejściu banku, co zaowocowało kilkoma atrakcyjnymi ofertami inwestycyjnymi. Ich realizacja pozwoli OCB na dalszy rozwój i utrzymanie pozycji lidera na rynku.

 

Projekt w liczbach.

4
prestiżowe nagrody za innowacyjność projektu
9
miesięcy minęło do produkcyjnego uruchomienia systemu
45%
kart kredytowych sprzedawanych w kanałach cyfrowych
> 100 tys.
klientów korzystających z rozwiązania

„Modernizacja banku i usług online była głównym celem wdrożenia Asseco Customer Banking Platform w wietnamskim Orient Commercial Joint Stock Bank. Rozwiązanie to tworzy nowoczesne oraz przyjazne w obsłudze środowisko dla klientów tej instytucji” – powiedział Jozef Klein, CEO Asseco Central Europe.

 

„Asseco jest nie tylko wiodącym dostawcą oprogramowania dla instytucji finansowych w Polsce, ale także konsekwentnie buduje swoją pozycję na zagranicznych rynkach. Oferuje oprogramowanie i świadczy usługi na rzecz banków w ponad 30 krajach, a umowa z Orient Commercial Joint Stock Bank jest kolejnym etapem wzmacniania międzynarodowej pozycji naszej Grupy. To również dobry przykład na to, że rozwiązania Asseco zyskują uznanie instytucji z różnych części świata. Co najważniejsze spełniają też wysokie oczekiwania użytkowników, szczególnie tak wymagających, jak tych w Wietnamie” – powiedział Zbigniew Pomianek, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

 

VOLKSWAGEN BANK: WYŻSZY BIEG BANKOWOŚCI KORPORACYJNEJ.

 

Klient.

 

Volkswagen Bank GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce (Volkswagen Bank) to instytucja, która świadczy usługi bankowe związane z zakupem i eksploatacją samochodów m.in. marki Volkswagen, Audi, SEAT, ŠKODA oraz Porsche. Jest częścią Volkswagen Financial Services (VFS), która oferuje również usługi leasingowe oraz pakiety serwisowe dla klienta indywidualnego i biznesowego. Wieloletnie doświadczenie zdobyte na zagranicznych rynkach sprawiają, że finansowanie zakupu pojazdów to dziedzina, w której bank jest najlepszym specjalistą. Gwarantuje nie tylko profesjonalną obsługę i bezpieczeństwo wszystkich zawieranych transakcji, ale koncentruje się także na stałym udoskonalaniu oferty dla swoich klientów.

 

To właśnie chęć stałego podnoszenia jakości świadczonych usług wpłynęła na decyzję Volkswagen Bank o wdrożeniu innowacyjnych narzędzi technologicznych, które pozwolą na optymalizację wielu procesów bankowości korporacyjnej i umożliwią sprawne dostosowanie instytucji do wymogów regulatora. Bank szukał sprawdzonego rozwiązania, które usprawni m.in. obsługę przedsiębiorstw i pozwoli na trwałe budowanie przewagi konkurencyjnej. Miały cechować go nie tylko otwarta architektura, ale także elastyczność, umożliwiająca sprawne zarządzanie portfolio produktowym oraz bezpieczne i szybkie wdrażanie zmian. Dlatego Volkswagen Bank zdecydował się na kontynowanie współpracy z Asseco Poland, które było odpowiedzialne za wdrożenie Asseco Enterprise Banking Platform (Asseco EBP) —omnikanałowego systemu bankowości elektronicznej dla biznesu.

 

Wdrożenie.

 

Projekt rozpoczął się w listopadzie 2018 roku i został podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich zakładał wdrożenie nowej bankowości elektronicznej. W kolejnym Asseco przeprowadziło migrację klientów ze starego rozwiązania def3000/CEB do nowego.

 

Nowy system transakcyjny oparty został na koncepcji miniaplikacji, która pozwala na swobodne i szybkie kształtowanie, a także udostępnianie produktów oraz usług bankowych w systemie bankowości internetowej. Dzięki szerokiemu spektrum funkcjonalności stanowi on kompleksowe wsparcie przedsiębiorców w zakresie obsługi finansów. Zapewnia przy tym integrację z systemami finansowo-księgowymi klientów korporacyjnych oraz bezpieczeństwo realizowanych transakcji.

 

W ramach projektu Asseco wdrożyło miniaplikacje: Rachunki, Przelewy, Lokaty, Karty, Kredyty, Wiadomości oraz Wnioski. Dodatkowo przeprowadziło przeniesienie rozwiązań e-bankowości z infrastruktury banku do Centrum Przetwarzania Danych (CPD) we Wrocławiu. Wymagało to od zespołu wdrożeniowego opracowania nowego modelu współpracy na poziomie operacyjno – utrzymaniowym.

 

W trakcie projektu bank podjął decyzję o wdrożeniu Asseco Open Banking API (Asseco OBA). Wynikało to z konieczności spełnienia wymogów Dyrektywy Unii Europejskiej PSD II, określającej zasady współpracy banków i dostawców usług płatniczych, czyli tzw. TPP (ang. Third Party Providers) w zakresie otwartej bankowości. Wiązało się to też z wprowadzeniem tzw. silnego uwierzytelniania (ang. Strong Customer Authentication), które gwarantuje wyższy poziom wiarygodności i odporności na fraudy. Dlatego w ramach projektu została wdrożona aplikacja mobilna do autoryzacji zleceń Asseco MAA (ang. Mobile Authorization and Authentication), która wykorzystuje komunikaty PUSH, będące alternatywą dla wiadomości SMS.

 

Dużym wyzwaniem w tej części projektu był termin wejścia w życie nowych przepisów, ale dzięki sprawnej organizacji pracy zespół wdrożeniowy wprowadził wszystkie zmiany na czas. W jego skład wchodziło ponad 70 ekspertów Asseco oraz 20 pracowników banku, którzy ściśle współpracowali na każdym etapie wdrożenia.

 

Kamienie milowe projektu.

 

  • Dostarczenie rozwiązania na testy UAT.
  • Przygotowanie infrastruktury CPD do instalacji systemów.
  • Wdrożenie nowej bankowości elektronicznej
  • Migracja klientów banku do nowego systemu Asseco EBP.
  • Udostępnienie i sparowanie tokena mobilnego Asseco MAA.
  • Stabilizacja rozwiązania.
  • Przygotowanie infrastruktury i wdrożenia Asseco OBA.

 

Kluczowe korzyści.

 

Wdrożenie pozwoliło Volkswagen Bank na realizację strategii omnikanałowej i trwałe budowanie przewagi konkurencyjnej. Dzięki Asseco EBP klient swobodnie decyduje, z jakiej usługi bankowej skorzysta i za pomocą którego kanału komunikacji. Co więcej, czynność zainicjowana w jednym kanale jest kontynuowana w innym, bez utraty danych czy jakości.

 

Nowa bankowość elektroniczna zapewniła klientom Volkswagen Banku sprawny i szybki dostęp do nowoczesnych produktów bankowych. Dzięki zastosowaniu RWD (Responsive Web Design) mogą oni korzystać ze swojej bankowości zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Mają też możliwość mobilnej autoryzacji zlecanych dyspozycji, która odbywa się teraz za pomocą jednego kliknięcia.

 

Realizacja projektu umożliwiła sprawne zarządzanie portfolio banku i znacznie przyspieszyła wprowadzanie nowej oferty na rynek. Ugruntowała też jego pozycję, jako partnera dla biznesu, który nie tylko czuwa i pomaga zarządzać finansami przedsiębiorstwa, ale rozpoznaje jego potrzeby i pomaga je realizować.

 

Dzięki wdrożeniu platformy omnikanałowej, na której bazuje nowa bankowość elektroniczna bank zyskał możliwość współpracy z fintechami, które mogą dostarczać nowe miniaplikacje bez angażowania Asseco. Z kolei wprowadzenie dwuetapowego uwierzytelnienia w istotny sposób zwiększyło bezpieczeństwo realizowanych operacji, a wdrożenie tokena mobilnego Asseco MAA pozwoliło na redukcję kosztów związanych z obsługą wiadomości SMS.

 

Projekt w liczbach.

1
rok trwało wdrożenie Asseco EBP
3
nowe rozwiązania dla biznesu
>13,5 tys.
klientów zmigrowanych do Asseco EBP
>14 tys.
zmigrowanych rachunków rzeczywistych
20
osób zaangażowanych po stronie banku
70
osób zaangażowanych po stronie Asseco
92
przedsiębiorstwa zyskały dostęp do nowoczesnej bankowości

 

„Jako instytucja finansowa, zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo środków oraz prostota rozwiązań, która umożliwi sprawne zarządzanie finansami, to kwestie bezapelacyjnie najważniejsze dla klientów. Mając tego świadomość, nieustannie dążymy do stworzenia oferty opartej na innowacjach, aby nasi klienci mieli dostęp do wszystkich usług w jednym miejscu. Nasza oferta jest jedną z lepszych na rynku, co potwierdza drugie miejsce w lipcowym rankingu kont firmowych portalu Bankier.pl. Dzięki współpracy z Asseco, która trwa już ponad 20 lat, z powodzeniem przystosowujemy się do zmian rynkowych i wprowadzamy rozwiązania digitalowe dla naszych klientów. Dlatego też podjęliśmy decyzję o wdrożeniu omnikanałowego systemu bankowości elektronicznej oraz interfejsu odpowiadającemu standardowi otwartej bankowości API. Obecnie, wspólnie z Asseco pracujemy nad stworzeniem aplikacji hybrydowej, która umożliwi korzystanie z naszej oferty na wszystkich urządzeniach mobilnych. Dążymy do bycia pionierem w świadczeniu usług finansowych i wierzymy w to, że nasze rozwiązania pozwolą na osiągnięcie zamierzonego celu” – powiedział Ronald Kulikowski, Dyrektor Oddziału Volkswagen Bank GmbH sp. z o.o. oddział w Polsce.

 

„Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce oferuje produkty finansowe zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadziliśmy bankowość internetową, którą dostosowujemy do nowych wymogów regulatora i trendów rynkowych. Cały czas udoskonalamy nasze rozwiązania, tak by ścieżka kliencka była jak najbardziej intuicyjna, a przy tym bezpieczna. Pragniemy, aby nasi klienci mogli w prosty i łatwy sposób zarządzać swoimi finansami. Dlatego też zdecydowaliśmy się na implementację jednej z najbezpieczniejszych metod autoryzacji, czyli VWFS Token Mobilny. Dzięki temu zabezpieczamy transakcje naszych klientów przed nasilającymi się atakami hackerskimi, zgodnie z najwyższymi standardami dopasowanymi do regulacji PSD2. Nasze działania pozwalają nam na budowanie przewagi konkurencyjnej i co najważniejsze umożliwiają utrzymywać zadowolenie klientów na najwyższym poziomie” – powiedziała Daria Pawęda, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Obsługi Klienta, Volkswagen Bank GmbH sp. z o.o. oddział w Polsce.

 

„Dla przedsiębiorstw bardzo duże znaczenie ma szybkość reakcji ze strony instytucji finansowej. To kluczowa kwestia zwłaszcza w przypadkach, kiedy oczekiwanie na decyzję banku może wpłynąć na konsekwencje finansowe dla firmy. Dlatego Volkswagen Bank postawił na nowoczesne rozwiązania Asseco dla bankowości korporacyjnej, dzięki czemu mógł usprawnić szereg procesów biznesowych” – powiedział Marek Lulek, Z-ca Dyrektora Pionu Banków Komercyjnych, Asseco Poland.

 

„Nowoczesna bankowość korporacyjna wymaga świeżego spojrzenia na przedsiębiorstwo i zapewnienia mu efektywnego oraz bezpiecznego zarządzania finansami. Firmy oczekują indywidualnego i profesjonalnego podejścia, a także sprawnej oraz elastycznej obsługi. Dlatego kluczową kwestią jest wykorzystanie nowoczesnych systemów omnikanałowych, które całkowicie zmieniają filozofię funkcjonowania instytucji finansowych. Dzięki realizacji projektu Volkswagen Bank ma możliwość lepszej identyfikacji potrzeb klienta, a tym samym tworzenia oferty „szytej na miarę” – powiedział Mariusz Karchut, Key Account Manager, Asseco Poland.

 

BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO: ODPORNY NA FRAUDY.

 

Klient.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jest państwową instytucją finansową, której celem jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz sektora publicznego. Bank jest także inicjatorem i uczestnikiem współpracy między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem państwa polskiego w średnio i długofalowej polityce gospodarczej. Odpowiada m.in. za obsługę rządowych programów finansowych i dystrybucję związanych z nimi funduszy.

 

Tak, jak większość banków w Europie również BGK w 2018 roku stanął przed wyzwaniem związanym z wprowadzeniem IV Dyrektywy AML, do której polskie prawo dostosowywała ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Wprowadzała ona szereg zapisów, które wymuszają na instytucjach finansowych zmianę podejścia w eliminacji zdarzeń prowadzących do nadużyć. To właśnie zmiany legislacyjne sprawiły, że BGK zdecydował się na wdrożenie rozwiązania, które umożliwi mu spełnienie szeregu wymogów wynikających z ustawy, w tym sprawne raportowanie do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Władzom banku zależało, by nowy system zapewniał nie tylko skuteczne zapobieganie nadużyciom finansowym, ale był też dopasowany do specyfiki działalności instytucji oraz jej wewnętrznych procedur. Rosnąca presja czasu i duża dynamika zmian zapisów nowej ustawy sprawiły, że BGK podjął decyzję o współpracy ze sprawdzonym dostawcą. Za najlepszą do realizacji tego celu uznał spółkę Asseco Poland, która była odpowiedzialna za wdrożenie systemu Asseco Anti-Money Laundering (Asseco AML).

 

Wdrożenie.

 

Projekt, który rozpoczął się w czerwcu 2019 roku, miał na celu zapewnienie BGK nowoczesnego narzędzia informatycznego, które umożliwia wszechstronną analizę transakcji finansowych, sprawną detekcję zjawisk związanych z praniem pieniędzy i zapobieganie innym nadużyciom finansowym. Asseco AML miał też zminimalizować zagrożenie wystąpienia wewnętrznych i zewnętrznych ryzyk operacyjnych, co jest możliwe dzięki implementacji funkcjonalności pozwalających na:

  • raportowanie do regulatora,
  • monitoring operacji,
  • ocenę ryzyka klienta,
  • weryfikację klientów oraz transakcji pod kątem obecności na listach sankcyjnych oraz w bazie PEP (ang. Politically Exposed Person).

 

Projekt wymagał dostosowania pozostałych rozwiązań BGK do nowych zmian prawnych. Oznaczało to konieczność ujednolicenia procesu zasilania systemu Asseco AML danymi z kilku innych rozwiązań, działających według różnych zasad. Połączenie wszystkich tych informacji było niezbędne do przeprowadzenia kompleksowych procesów AML Compliance. Ten etap projektu wymagał zarówno dużego zaangażowania zespołu Asseco, jak i pracowników banku, którzy na bieżąco weryfikowali poprawność działania nowych funkcjonalności.

 

Niewątpliwym wyzwaniem w tym projekcie był krótki czas wdrożenia. Został on podyktowany datą wejścia w życie nowego sposobu raportowania transakcji do GIIF, który miał zacząć obowiązywać od 13 lipca 2019 roku — czyli niecałe półtora miesiąca od rozpoczęcia projektu. Był to ekstremalnie krótki okres na przetestowanie, a następnie uruchomienie narzędzia w środowisku produkcyjnym.

 

Pomimo ograniczeń czasowych i licznych wyzwań projekt został przeprowadzony w ekspresowym tempie. System uruchomiono w lipcu 2019 – 2 miesiące od rozpoczęcia prac przygotowawczych związanych z wdrożeniem.

 

Dodatkowe utrudnienie stanowił fakt, iż 11 czerwca 2019 roku Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wzory dokumentów elektronicznych, które miały być wykorzystane do raportowania transakcji ponadprogowych. Zespół wdrożeniowy musiał w niecały miesiąc przed ich wprowadzeniem, dokonać kolejnych modyfikacji w przygotowanym do wdrożenia narzędziu raportowym. W dostosowaniu systemu do zmian prawnych nie pomagały też mało precyzyjne zapisy ustawy. Dlatego, aby uniknąć wątpliwości związanych z interpretacją niektórych definicji, terminów oraz pojęć, zespół Asseco na bieżąco monitorował środowisko regulatora i analizował wszelkie modyfikacje zapisów, po to by dokładnie zweryfikować je pod względem ewentualnych zmian w systemie.

 

Pomimo ograniczeń czasowych i licznych wyzwań projekt został przeprowadzony w ekspresowym tempie. System uruchomiono w lipcu 2019 – 2 miesiące od rozpoczęcia prac przygotowawczych związanych z wdrożeniem. Była to zasługa 13-osobowego zespołu Asseco, który ściśle współpracował z zespołem projektowym po stronie BGK.

 

Kluczowe korzyści.

 

W wyniku realizacji projektu, BGK otrzymał nowoczesne narzędzie umożliwiające efektywne wykrywanie nadużyć finansowych, które zapewnia automatyzację procesów analitycznych i raportowych przy jednoczesnym ograniczeniu zaangażowania pracowników w obsługę manualną. W rezultacie zespół AML może skoncentrować się na dogłębnej analizie przypadków wytypowanych przez system i sprawnie reagować w czasie przewidzianym przez znowelizowane przepisy.

 

Wdrożenie zapewniło BGK usprawnienie i przyspieszenie procesu raportowania do GIIF. Każda z zarejestrowanych operacji poddana jest dokładnej walidacji, co stanowi gwarancję zgodności raportu z wymogami narzuconymi przez regulatora.

 

Dzięki wyposażeniu systemu w pakiet reguł biznesowych, bank może szybciej zidentyfikować transakcje ponadprogowe oraz podejrzane. Ma też możliwość tworzenia wzorca zachowania klienta w kontekście realizowanych przez niego operacji, który umożliwia detekcję działań odbiegających od normy.

 

Realizacja projektu pozwoliła m.in. na lepszą ocenę klientów pod względem podatności na proceder prania pieniędzy. Dzięki sprawnej analizie bank może szybko zidentyfikować podejrzaną transakcję.

 

Projekt w liczbach:

2
miesiące trwało wdrożenie
200
reguł wspierających procesy detekcyjne
13
specjalistów IT brało udział w projekcie
> 25
czynników badających ryzyko klienta
< 20 mln.
operacji monitorowanych przez system
> 31,7 tys.
incydentów wytworzonych przez działające reguły typujące
309
raportów do GIIF wygenerowanych przez system

„Realizacja tego projektu pozwoliła nam na podniesienie efektywności zarządzania procesami w obszarze Compliance, rozumianym jako monitoring i zapewnienie zgodności działalności banku z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Rozwiązanie Asseco AML w znacznym stopniu ograniczyło również możliwość wystąpienia zagrożeń związanych z praniem pieniędzy i zapobieganiem innych nadużyć finansowych” – powiedziała Anna Trytek, Dyrektor Departamentu Zgodności, Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

„Wdrożenie systemu AML pozwoliło BGK na skuteczniejsze zapobieganie nadużyciom finansowym, w szczególności AML oraz sprawne spełnienie obowiązków narzuconych przez regulatora. Duże znaczenie w tym projekcie miało dostosowanie rozwiązania do specyfiki naszej działalności oraz wewnętrznych procedur, a także automatyzacja procesów analitycznych i raportowych. Pozwoliła ona na zwiększenie efektywności działań, przy jednoczesnym ograniczeniu zaangażowania pracowników. Dzięki temu nasz zespół analityków AML może skupić się na dogłębnej analizie przypadków wytypowanych przez system w czasie, który ostatnio został znacznie skrócony przez regulatora” – powiedział Jarosław Żółtowski Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Finansowego, Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

„Skala przestępstw finansowych i strat odnotowywanych przez banki z tytułu nadużyć stale rośnie. Dodatkowo regulacje prawne w obszarze AML generują nowe obowiązki i zmuszają instytucje do wdrażania kolejnych procedur weryfikacji klienta. Wybór odpowiedniego narzędzia wspierającego walkę z nadużyciami stanowi kluczową decyzję, wpływającą na skuteczność działań prewencyjnych oraz poziom spełnienia wymogów prawnych” – powiedział Jarosław Bryl, Dyrektor Pionu Business Intelligence, Asseco Poland.

 

„Systemy z obszaru Risk&Compliance, w skład których wchodzi Asseco AML powstają dzięki wieloletnim doświadczeniom, analizom oraz współpracy z instytucjami rynku finansowego i kancelariami prawnymi. Aby sprostać współczesnym potrzebom rynku, zatrudniamy w naszych zespołach matematyków i programistów posiadających wysokie kompetencje, jak również ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w obszarze Compliance. Równocześnie stale współpracujemy z instytucjami finansowymi, dzięki czemu nasze systemy są bardzo dobrze dostosowane do zmian zachodzących w ich otoczeniu biznesowym, dużej dynamiki środowiska regulacyjnego, a także procedur i procesów wewnętrznych” – powiedział Marcin Cegliński, Kierownik Zespołu Systemów Compliance, Asseco Poland.

 

UNICREDIT BANK SERBIA: PODPISANY TECHNOLOGIĄ.

 

Nowoczesna bankowość, stawiając sobie za cel poprawę doświadczenia klienta i zwiększenie efektywności kosztowej, dąży do optymalizacji procesów poprzez wykorzystanie najnowszych technologii. Postępujący proces cyfryzacji, który objął wiele obszarów naszego codziennego życia spowodował, że wprowadzenie elektronicznego podpisu i usprawnienie pracy oddziałów stało się przedmiotem zainteresowania innowacyjnych banków. Jeden z nich, pionier w wielu dziedzinach, UniCredit Bank, nawiązał współpracę z firmą Payten, spółką z Grupy Asseco, w celu stworzenia pierwszego w Serbii oddziału bez papierowych dokumentów.

 

Klient.

 

UniCredit Bank Serbia jest członkiem UniCredit Group, odnoszącego sukcesy paneuropejskiego banku komercyjnego, który oferuje klientom również bankowość inwestycyjną i korporacyjną. Posiada rozległą sieć placówek w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej. UniCredit Bank Serbia jest laureatem wielu nagród oraz wyróżnień. W 2019 roku otrzymał tytuł „Najlepszego Banku w Serbii”, który został przyznany przez dwa prestiżowe magazyny finansowe — Euromoney i The Banker.

 

Wyzwania.

 

W czasie, kiedy UniCredit Bank zamierzał rozpocząć projekt, otoczenie prawne w Serbii nie uznawało oficjalnie podpisu elektronicznego, ponieważ ustawa o e-podpisie nie była jeszcze zatwierdzona przez parlament. Dla banku oznaczało to konieczność przejścia przez dodatkowe procedury, zaangażowanie Komisarza ds. Informacji Publicznej i Ochrony Danych Osobowych oraz złożenie dodatkowej dokumentacji. Jednak bank, przekonany o konieczności przeprowadzenia transformacji cyfrowej w wielu obszarach, postawił sobie za cel znalezienie sposobu na to, by podpis elektroniczny stał się dostępny dla jego klientów, przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z obowiązującym prawem i przepisami lokalnymi.
Projekt przewidywał integrację z określonymi segmentami systemu banku, co wymagało dodatkowego czasu, szczegółowej analizy i dużego zaangażowania w celu pomyślnego zakończenia wdrożenia.

 

Dzięki podpisom biometrycznym klienci Unicredit Bank Serbia mogą składać swoje odręczne podpisy na tabletach przy wypłacie pieniędzy w oddziałach.

 

Wdrożenie.

 

Payten dostarczył wyposażenie sprzętowe, w tym specjalne tablety i rysiki oraz niezbędne oprogramowanie, które pozwoliło na wykorzystanie w kasach banku podpisu cyfrowego i biometrycznego. Ponadto wdrożono dodatkową funkcjonalność w postaci modułu marketingowego, który umożliwia wyświetlanie materiałów promocyjnych na tabletach.

 

Projekt został zrealizowany w ścisłej współpracy dedykowanych zespołów banku z różnych obszarów, firmy Payten oraz jej partnera — Euronovate. Podpis elektroniczny uruchomiono za pomocą rozwiązania ENSoft, obsługiwanego przez nowoczesne tablety ENSign 10 i ENSign 11.

 

Główne etapy projektu obejmowały wdrożenie modułu marketingowego, podpisu cyfrowego i biometrycznego do obsługi procesów realizowanych w kasach banku, które wymagają jednego sygnatariusza i jednego dokumentu. Docelowo także do wykorzystania do otwarcia rachunku czy zawarcia umowy kredytowej, które wymagają wielu sygnatariuszy i wielu dokumentów.

 

Jakie obszary usprawniło wprowadzenie podpisu biometrycznego i cyfrowego?

 

Dzięki podpisom biometrycznym klienci mogą składać swoje odręczne podpisy na tabletach przy wypłacie pieniędzy w oddziale UniCredit Bank. W trakcie tej czynności mierzonych i śledzonych jest wiele elementów, takich jak nacisk, prędkość, ruch i inne parametry, które czynią podpis unikalnym, a jego podrobienie praktycznie niemożliwym. Są one dokładnie weryfikowane i rejestrowane w systemie, po to by zminimalizować ryzyko związane z próbą nieuczciwego skopiowania podpisu.

 

Certyfikowany podpis cyfrowy odnosi się zaś do procesu uwierzytelniania dokumentów za pomocą dowodu tożsamości – jest to kolejna opcja, którą UniCredit Bank Serbia zaczął oferować w swoich oddziałach. W takim przypadku na tablecie odczytywany jest dowód osobisty klienta i wykrywany na nim kwalifikowany podpis cyfrowy, który następnie jest użyty do autoryzacji oczekującego dokumentu.

 

Kluczowe korzyści.

 

Dzięki realizacji projektu UniCredit uzyskał szereg korzyści, z których część będzie bardziej widoczna w przyszłości, gdy podpis elektroniczny zostanie wdrożony w innych procesach bankowych, takich jak otwieranie rachunków i pożyczki. Jego obecne wykorzystanie w kasach obejmuje wpłatę i wypłatę, która wymaga jednego podpisu i jednego dokumentu. Dzięki temu proces ten jest znacznie szybszy i łatwiejszy, zarówno dla przedstawicieli banku, jak i klientów. Wdrożone przez Payten rozwiązanie wpłynęło także na:

  • skrócenie czasu transakcji,
  • oszczędność kosztów związanych z papierem i drukowaniem,
  • zwiększenie bezpieczeństwa transakcji,
  • optymalizację procesów archiwizacji i wyszukiwania,
  • redukcję liczby dokumentów papierowych,
  • zwiększenie możliwości marketingowych uzyskanych dzięki wprowadzeniu e-podpisu.

 

Ponadto bank wniósł wartość dodaną do usług dla istniejących i nowych klientów, wykorzystując najnowsze technologie zgodne z międzynarodowymi standardami podpisu cyfrowego. W kolejnych etapach planowane jest umożliwienie złożenia więcej niż jednego podpisu na wielu dokumentach, np. dwóch osób znajdujących się w różnych miejscach i autoryzujących dokumenty o różnym czasie.

 

Projekt w liczbach:

72
oddziały UniCredit w Serbii „bez papieru”
> 500 tys.
podpisów biometrycznych i cyfrowych złożonych w 2018/2019

 

„UniCredit Bank Serbia dostrzegł oczekiwania swoich klientów w erze cyfrowej i ogólną tendencję do przenoszenia działalności na kanały cyfrowe, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo, optymalne koszty i wysoką wygodę nowych usług. Dzięki naszej wieloletniej i udanej współpracy z Payten, w połowie 2018 roku we wszystkich oddziałach UniCredit Bank Serbia udostępniono możliwość składania podpisów bez użycia papieru. Byliśmy pierwszym bankiem, który dostarczył tę usługę swoim klientom na lokalnym rynku i nie możemy doczekać się kolejnych innowacyjnych projektów we współpracy z Payten” – powiedział Saša Bilanović, Dyrektor Bankowości Cyfrowej, CX i Centrum Kontaktu, UniCredit Bank Serbia.

 

INTESA SANPAOLO: BEZGRANICZNIE NOWOCZESNY.

 

Klient.

 

Intesa Sanpaolo jest jedną z czołowych grup bankowych w Europie, która posiada około 1 tysiąca oddziałów i 7,2 mln klientów. Działa w 12 państwach, m.in. w Albanii, Egipcie, Chorwacji, Rumunii, Serbii, na Słowacji i Węgrzech. Grupa jest podzielona na 6 dywizji, z których każda odpowiada za inny obszar. Jednym z nich jest działalność międzynarodowa, która prowadzona jest m.in. za pośrednictwem 10 banków, wchodzących w skład International Subsidiary Banks Division (ISBD) — czyli Działu Międzynarodowych Banków Zależnych.

 

Intesa Sanpaolo zależało na zapewnieniu klientom wyjątkowego i jednolitego doświadczenia we wszystkich kanałach — zarówno cyfrowych, jak i tradycyjnych. Bank chciał także ułatwić im dostęp do zaawansowanych produktów oraz usług bankowych, dlatego w 2015 roku rozpoczął współpracę z Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE), spółką z Grupy Asseco. Jej celem było stworzenie i wdrożenie nowatorskiego rozwiązania bankowości mobilnej w 5 bankach należących do ISBD: CIB Bank na Węgrzech, Alex Bank w Egipcie, Privredna Banka Zagreb w Chorwacji, Intesa Sanpaolo Bank w Albanii oraz Intesa Sanpaolo Bank w Słowenii.

 

Wdrożenie.

 

Celem wdrożenia było stworzenie nowoczesnego systemu bankowości mobilnej, będącego częścią wewnętrznego projektu cyfrowej transformacji Grupy Intesa Sanpaolo o nazwie DigiCal, który obejmuje 5 rynków: węgierski, chorwacki, albański, egipski oraz słoweński. Intesa Sanpaolo zależało, aby DigiCal wprowadzał całkowicie nową jakość obsługi klienta. Dlatego w pierwszej fazie projektu, zamiast narzucać technologię, zespół wdrożeniowy zaczął pracę od dokładnej analizy potrzeb użytkowników. Takie podejście pozwoliło na stworzenie omnikanałowego rozwiązania, które zapewnia jednakowe doświadczenie we wszystkich kanałach. Dzięki temu klient może samodzielnie wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób dostępu do bankowości i wszędzie uzyskać, tak samo wysoki standard obsługi.

 

DigiCal udostępnił bankowość internetową i mobilną, a także aplikacje typu „wearable” oraz aplikację do cyfrowej obsługi klienta. System zapewnił kompleksową obsługę wniosków, płatności, umów, procesów sprzedażowych oraz marketingu kontekstowego, który został oparty na platformie Adaptive Elements. Umożliwia ona szybki rozwój natywnych aplikacji mobilnych poprzez ponowne użycie elementów adaptacyjnych. Każdy z nich jest wdrażany na obu platformach mobilnych (iOS i Android), co gwarantuje taką samą jakość oraz doświadczenie użytkownika. Rozwiązanie to jest idealne dla projektów mobilnych na dużą skalę, w których wymagana jest szybkość i najwyższy poziom bezpieczeństwa.

 

Dużym wyzwaniem przy tak złożonym projekcie było nie tylko dostosowanie nowego systemu do specyfiki każdej instytucji, ale także obowiązujących w danym państwie przepisów. Dotyczyło to zwłaszcza Egiptu, w którym zespół Asseco SEE musiał opracować rozwiązanie obsługujące zarówno język arabski, jak i odmienną pisownię, która w przeciwieństwie do krajów europejskich odbywa się od strony prawej do lewej.

 

DigiCal zapewnił 5 bankom z Grupy Sanpaolo oraz ich klientom dostęp do nowoczesnego systemu bankowego oraz innowacyjnych form płatności. Został też doceniony przez ekspertów w branży. W marcu 2016 roku, zaraz po pierwszym wdrożeniu aplikacji w CIB Bank na Węgrzech, DigiCal otrzymał nagrodę „Mastercard Bank of the Year”. Dodatkowo system uzyskał bardzo wysokie oceny użytkowników, o czym świadczą opinie w App Store i Google Play.

 

„Projekt ten wzmocnił niewątpliwie partnerstwo między Asseco SEE a Grupą Intesa Sanpaolo i otworzył nowe możliwości dalszej współpracy. Dzięki jego realizacji udało nam się stworzyć aplikację o wyrafinowanej architekturze technicznej, innowacyjnych funkcjach mobilnych i wizjonerskim podejściu do doświadczenia użytkownika. Jestem przekonany, że pomoże ona Grupie Intesa Sanpaolo wyróżnić się na tle konkurencji i zająć czołową pozycję na tych szybko rozwijających się i wymagających rynkach” – powiedział Slavko Žnidarić, Mobile Solution Manager, Asseco South Eastern Europe.

 

„Technologia zmienia DNA bankowości. Oznacza to, że banki by móc budować pozytywne i długotrwałe relacje z klientem muszą być przygotowane na zmiany. Tylko te, które to rozumieją mają szansę funkcjonować na tak konkurencyjnym rynku. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu. Zapewnił on nam sukces w rozwiązywaniu problemów, wynikających z różnego poziomu dojrzałości cyfrowej krajów, w których prowadzimy działalność. Dzięki DigiCal mamy nowoczesne narzędzie, które możemy sprawnie dostosować do potrzeb poszczególnych rynków” – powiedział Maurice Lisi, Dyrektor Działu Omnikanałowego i CRM, Intesa Sanpaolo.

 

01

Bankowość