PINK TAXI: PŁATNOŚCI NA 4 KÓŁKACH.

 

Klient.

 
Pink Taxi jest największą i najbardziej rozpoznawalną firmą taksówkarską w Serbii, posiadającą ponad 1500 pojazdów. Spółka jest pionierem we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w transporcie taksówkowym. Stawia na dynamiczny rozwój, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie aut oraz ciągłym doskonaleniu i poprawie jakości świadczonych usług.
 
Wzrost liczby firm typu ride-sharing, rozwój nowoczesnych technologii i rosnące oczekiwania klientów – to tylko niektóre czynniki, które wpłynęły na firmy z branży taksówkarskiej. By zachować konkurencyjność, Pink Taxi stanęła przed wyzwaniem związanym z zapewnieniem możliwości realizacji bezpiecznych płatności kartowych poprzez mobilne punkty sprzedaży. Dlatego, w 2017 roku, firma zdecydowała się na wdrożenie rozwiązania mPOS z portfolio produktów firmy Payten, spółki z Grupy Asseco.
 
Rozwiązanie mPOS Payten zapewniło Pink Taxi i jej pracownikom łatwość, wygodę i bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych.
 

Inteligentne płatności mobilne.

 
mPOS to nowa generacja inteligentnych i interaktywnych rozwiązań do obsługi kart płatniczych. Ten zintegrowany system płatności mobilnych umożliwia sprzedawcom przekształcenie ich smartfonów lub tabletów w systemy mPOS, które w pełni obsługują transakcje akceptowane PIN-em, w tym wykorzystanie kart chipowych EMV. Pozwala także na redukcję kosztów związanych z uruchomieniem systemu i minimalizuje wymagania sprzętowe. Oferuje również dodatkowe usługi związane z akceptacją płatności, takie jak częściowa personalizacja aplikacji, branding, zarządzanie zasobami oraz podgląd historii transakcji w trybie online.
 

Kluczowe korzyści.

 

Realizacja projektu przyniosła liczne korzyści zarówno Pink Taxi, jak i jej klientom. Były one odczuwalne od razu po wdrożeniu.
 
Wygoda w użytkowaniu
 
Rozwiązanie mPOS zostało zaprojektowane tak, aby usprawnić płatność wszystkim uczestnikom transakcji. Tym, czego potrzebuje taksówkarz jest tablet i urządzenie mPOS, wykonane przez Spire Payments. Prosty interfejs wymaga jedynie wpisania na tablecie kwoty opłaty za przejazd taksówką, po czym klient przybliża kartę do urządzenia mPOS i płatność zostaje sfinalizowana. Klienci mają dodatkowo możliwość wpisania adresu e-mail w celu otrzymania elektronicznego potwierdzenia odbioru.
 
Bezpieczne i szybkie transakcje
 
W przypadku korzystania z urządzenia mPOS płatności są przetwarzane w czasie rzeczywistym, a transakcje szyfrowane. Dzięki zwiększonej szybkości i bezpieczeństwu, kierowcy Pink Taxi mogą zaoszczędzić czas, który w innym przypadku musieliby poświęcić liczeniu i wydawaniu reszty lub oczekiwaniu na zakończenie przetwarzania transakcji przez czytniki kart. Wykorzystanie urządzenia minimalizuje także ryzyko kradzieży.
 
Łatwe wdrożenie
 
Prostota obsługi mPOS przekłada się na łatwość jego instalacji. Komunikacja pomiędzy czytnikiem kart mPOS a tabletem odbywa się poprzez Bluetooth. Podstawowe procesy transakcyjne są takie same jak w przypadku tradycyjnych płatności. Dodatkowo, wykorzystywany jest Serwer Sprzedawcy (Merchant Server), który odpowiada za zarządzanie paragonami i raportowanie transakcji oraz Bramka Płatności (Payment Gateway) umożliwiająca ich przekierowanie, szyfrowanie i odszyfrowywanie.
 
Dodatkowe możliwości
 
Aplikacja płatnicza w wersji Android umożliwia również szczegółowy podgląd transakcji z pełnym zestawieniem różnych opcji płatności. Posiada także funkcjonalność wskazującą stan na koniec dnia oraz opcję zdalnej aktualizacji.
 

Osiągnięcie celu: zadowolenie klienta.

 
Udane wdrożenie rozwiązania mPOS Payten pozwoliło Pink Taxi stać się pierwszą firmą taksówkarską w Serbii, oferującą światowej klasy usługę na lokalnym rynku. Rozwiązanie to zapewniło firmie i jej pracownikom łatwość, wygodę i bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych. Ponieważ wszystkie transakcje są bezpośrednio przekazywane na konto taksówkarzy, nie muszą oni już zajmować się wydawaniem paragonów i marnować czasu na „papierkową robotę” pod koniec każdego dnia.
 
Udane wdrożenie rozwiązania mPOS Payten pozwoliło Pink Taxi stać się pierwszą firmą taksówkarską w Serbii, oferującą światowej klasy usługę na lokalnym rynku. Rozwiązanie to zapewniło firmie i jej pracownikom łatwość, wygodę i bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych. Ponieważ wszystkie transakcje są bezpośrednio przekazywane na konto taksówkarzy, nie muszą oni już zajmować się wydawaniem paragonów i marnować czasu na „papierkową robotę” pod koniec każdego dnia.
 
„Dzięki temu projektowi osiągnęliśmy wiele korzyści zarówno dla naszych pracowników, jak i klientów. Rozwiązanie, które wdrożyliśmy wspólnie z Payten, ułatwia odbiorcom usług Pink Taxi płacenie za dłuższe, droższe kursy. Nie muszą się oni martwić tym ile gotówki zabrać ze sobą lub gdzie znajduje się najbliższy bankomat” – powiedziała Novica Radosavljevic, Kierownik Centrum Dyspozytorskiego Pink Taxi.
 
„Już teraz wiemy, że decyzja firmy o pójściu w tym kierunku okazała się owocna. Po dwóch miesiącach od pełnego wdrożenia liczba transakcji wzrosła o 39% w porównaniu z pierwszym i drugim miesiącem. Spodziewamy się także, że będzie nadal rosła” – dodała Novica Radosavljevic.

DELHAIZE SERBIA: ZAKUPY „ALL-IN-ONE”.

 

Klient.

 

Delhaize Serbia działa w ramach grupy Ahold Delhaize i jest największym sprzedawcą detalicznym w Serbii. Posiada ponad 400 sklepów i punktów sprzedaży, które korzystają z sieci ok. 2000 terminali płatniczych.
 
Stale rosnąca konkurencja oraz zwiększające się oczekiwania klientów spowodowały transformację sektora detalicznego. Oznaczało to konieczność podniesienia jakości i atrakcyjności oferowanych produktów, a także poszerzenia spektrum świadczonych usług.
Skuteczna rywalizacja o utrzymanie istniejących i pozyskanie nowych klientów, wymagała więc od Delhaize Serbia wdrożenia rozwiązania, które wyróżni sieć spośród innych detalistów.
 

Wdrożenie.

 

Mając ten cel na uwadze, w 2016 roku, po udanej, długofalowej współpracy w zakresie dostawy i utrzymania terminali sprzedaży (POS), Delhaize Serbia i firma Payten, spółka z Grupy Asseco, zdecydowały się na poszerzenie partnerstwa. Projekt, który przyczynił się do utrzymania stabilnej i konkurencyjnej pozycji Delhaize na rynku serbskim polegał na zmianie dotychczasowej, częściowo przestarzałej już sieci terminali, która składała się z ok. 7 modeli urządzeń. Zastąpienie jej nowym, zunifikowanym rozwiązaniem pozwoliło na zaoferowanie identycznego zestawu usług dla klientów, w każdym punkcie sprzedaży Delhaize. Dzięki wdrożeniu jednej aplikacji wszelkie zmiany mogą być teraz przeprowadzane zdalnie i dotyczą wszystkich urządzeń płatniczych.
 
Oprócz wprowadzenia nowych terminali, projekt obejmował również dostarczenie najnowocześniejszych usług przetwarzania danych. Umożliwiły one szybszą realizację transakcji oraz zwiększenie efektywności pracy personelu, przy równoczesnym podniesieniu wygody klienta. Projekt realizowany był we współpracy z należącą do Payten firmą ChipCard, dostarczającą usługi przetwarzania transakcji realizowanych za pomocą kart płatniczych.
 

Usługi przetwarzania.

 

Przetwarzanie płatności jest kluczowym elementem realizacji transakcji, mającym wpływ na bezpieczeństwo i wiarygodność danych oraz terminowość. Od momentu, w którym klient przykłada kartę do terminala do chwili otrzymania powiadomienia o pomyślnym dokonaniu płatności, mija zaledwie kilka sekund. W tym krótkim czasie, wszystkie niezbędne dane posiadacza karty są przekazywane bezpiecznymi kanałami do organizacji płatniczych, takich jak VISA czy MasterCard, banków oraz pozostałych uczestników systemu płatniczego. Każda z transakcji jest przetwarzana w czasie rzeczywistym i szyfrowana. Integracja terminala i kasy fiskalnej za pomocą protokołu ECR skutkuje krótszym czasem realizacji transakcji, przy czym wydruk paragonu odbywa się tylko w kasie.
 

Kluczowe korzyści.

 

Zaprojektowane przez Payten rozwiązanie przyniosło liczne korzyści zarówno Delhaize Serbia, jak i jej klientom. Zostały one dostrzeżone przez każdą ze stron, od razu po zakończonym wdrożeniu.
 
Poprawa doświadczenia klienta
 
Nowe terminale płatnicze pozwoliły na oszczędność czasu, a także podniesienie jakości obsługi i wygody klienta. Umożliwiły bardzo sprawną realizację transakcji, która zajmuje obecnie kilka sekund od momentu zbliżenia karty klienta lub wprowadzenia kodu PIN.
 
Poza dokonywaniem płatności, klienci sieci detalicznej Delhaize zyskali także możliwość realizacji szeregu dodatkowych transakcji, które wcześniej dostępne były w oddziałach bankowych. Nowe funkcjonalności terminali umożliwiły, m.in. doładowanie kart transportu publicznego oraz wszystkich lokalnych operatorów telefonii komórkowej, a także opłacanie rachunków za energię elektryczną, media, Internet czy pakiety mobilne. Ich wykorzystanie pozwala także sieci Delhaize na rozszerzenie listy usług płatniczych, w zależności od jej przyszłych potrzeb.
 
Wprowadzenie nowoczesnych urządzeń płatniczych typu „all-in-one” pomogło Delhaize w spełnieniu misji związanej z ułatwieniem codziennego życia konsumentów i zbliżenia się do zaawansowanych technologicznie klientów, którzy oczekują takich samych, bezproblemowych doświadczeń znanych ze świata online również w czynnościach offline.
 
Ułatwienie pracy personelu
 
Przetwarzanie płatności nie powinno być dodatkowym obciążeniem dla pracowników. Dlatego rozwiązanie Payten usuwa problem wyboru pomiędzy wieloma różnymi terminalami oraz ich obsługą. Obecnie kasjerzy Delhaize mogą zająć się ważniejszymi zadaniami niż żmudnymi, powtarzającymi się czynnościami.
 
Dodatkową zaletą dla pracowników Delhaize są karty lojalnościowe, które są obsługiwane przez te same terminale i zapewniają im zniżki w sklepach Delhaize Serbia (Maxi, Tempo i Shop&Go).
 
Zwiększenie konkurencyjności
 
Detaliści, którzy rozumieją zmieniające się nawyki konsumentów i zachodzące trendy technologiczne, inwestują w rozwój biznesu i poszerzają portfel oferowanych usług. Dzięki wsparciu Payten, Delhaize Serbia wniósł wartość dodaną do swojej marki. Umożliwił klientom szybką realizację transakcji za pośrednictwem urządzeń typu „all-in-one”, których zakres funkcjonalny może być w przyszłości rozszerzony.
 
Delhaize Serbia – nastawiona na rozwój
 
Udana wymiana sieci sieci POS, nowe uchwyty dla terminali, szybsza realizacja i rosnąca liczba transakcji, przyczyniają się do wzmocnienia pozycji Delhaize Serbia, jako innowacyjnego detalisty, oferującego swoim klientom bardzo szerokie spektrum usług.
 
„Realizacja tego projektu pozwoliła na usprawnienie naszych operacji biznesowych. Przyniosła także szereg korzyści zarówno pracownikom naszych sklepów, jak i klientom, którzy bezgotówkowe transakcje mogą teraz realizować w kilka sekund. W nadchodzącym czasie planujemy wprowadzanie nowych udogodnień, które także przyczynią się do budowy pozytywnych doświadczeń naszych klientów” – powiedziała Snežana Stjepanović, Dyrektor ds. Finansów, Ryzyka i Ubezpieczeń w Delhaize Serbia.

BANKART: TRZECI WYMIAR BEZPIECZEŃSTWA.

 

Klient.

 

Bankart jest wiodącym dostawcą usług przetwarzania transakcji kartowych i bankomatowych oraz terminali POS na słoweńskim rynku. Z jego oferty korzysta ok. 21 banków z 6 krajów oraz 2 instytucje państwowe, które od swoich partnerów wymagają maksymalnego zaufania, bezpieczeństwa oraz wsparcia w udostępnianiu klientom szerokiego zakresu usług i kanałów płatniczych.
 
Podstawowe obszary biznesowe Bankart to przetwarzanie obejmujące:

  • wielokrotne operacje wystawiania i nabywania kart m.in. dla MasterCard i VISA – obecnie jest to ponad 3,6 mln kart,
  • sieci POS w regionie – firma zarządza ponad 36 000 terminali POS,
  • sieci ATM w regionie – firma zarządza ponad 2 000 bankomatami,
  • instrumenty płatnicze SEPA.

 
Firma zwraca szczególną uwagę na ciągłość i jakość oferowanych usług. Koncentruje się także na rozwoju i usprawnieniu wewnętrznych procesów, tak aby móc sprostać wszystkim wyzwaniom wynikającym ze zmieniających się sił rynkowych i otoczenia konkurencyjnego.
 
W celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa swoim klientom oraz użytkownikom końcowym, Bankart postanowił zastąpić istniejący standard 3D Secure nowym rozwiązaniem chmurowym Asseco SEE (VerifiedByVisa oraz Mastercard Secure Program). Pozwala ono klientom Bankart na skrócenie „time to market” oraz redukcję kosztów inwestycyjnych i operacyjnych. Firma chciała także ustandaryzować program w sposób, który umożliwi jego sprawną implementację i pozwoli bankom na dostęp do rozwiązania spełniającego konkretne wymagania GUI. Bankart zależało również na zapewnieniu klientom maksymalnej efektywności kosztowej na poziomie globalnym, przy równoczesnym zaspokojeniu oczekiwań banków dotyczących czasu, w jakim rozwiązanie zostanie wprowadzone na rynek.
 
Realizacja projektu pozwoliła na podniesienie wydajności oraz redukcję kosztów, zarówno po stronie Bankart, jak i banków członkowskich.
 

Wdrożenie.

 
Aby osiągnąć te cele, w kwietniu 2018 roku firma zdecydowała się na wdrożenie usługi hostingowej Asseco SEE ACS. Wraz z ekspertami biznesowymi i technicznymi Bankart, zespół Asseco SEE stworzył zoptymalizowany profil programu 3D Secure, który może być wykorzystywany we wszystkich bankach członkowskich i oferuje im możliwość późniejszego dostosowania rozwiązania do indywidualnych oczekiwań. W tym procesie doświadczenie Bankart i silne relacje z bankami członkowskimi przyczyniły się w sposób szczególny do stworzenia najbardziej zoptymalizowanego i szeroko stosowanego systemu, który zaspokoił potrzeby wszystkich instytucji oraz ich klientów.
 
Dlaczego usługa hostingowa Asseco SEE ACS? Usługa hostingowa ACS to szybka ścieżka 3D Secure dla instytucji wystawiających karty. Jest to wysoce konfigurowalne rozwiązanie, umożliwiające maksymalne dostosowanie do wymagań biznesowych banków. Zapewnia ono szybkie wdrożenie oraz sprawną konfigurację, która nie powoduje zakłóceń w pracy użytkowników systemu.
 
Platforma hostingowa zawiera bazę kart i danych użytkowników, zrównoważone moduły HSM oraz połączenia techniczne z serwerownią. Cała infrastruktura hostingowa oraz procesy i procedury obsługi są certyfikowane zgodnie z PCI DSS.
 
Technologia 3D Secure zmniejsza ryzyko wystąpienia oszustw internetowych, ponieważ umożliwia uwierzytelnienie posiadacza karty w momencie realizacji płatności. Ogranicza także zagrożenie związane z nieautoryzowanym użyciem karty, dzięki czemu podnosi poziom bezpieczeństwa transakcji.
 

Kluczowe korzyści.

 
Elastyczny mechanizm uwierzytelniania
 
Jednorazowe hasła zastąpiono SMS-em, który został wybrany jako podstawowa metoda uwierzytelniania. Umożliwiło to wszystkim uczestnikom procesu podniesienie wydajności oraz redukcję kosztów zarówno po stronie Bankart, jak i banków członkowskich. Dzięki usłudze ACS zyskały one także możliwość stosowania dwuetapowych metod autoryzacji.
 
Aktywacja karty
 
Aby zapewnić bezproblemowe użytkowanie, wszystkie karty są aktywowane poprzez BIN – czyli 6 pierwszych cyfr numeru karty, co eliminuje potrzebę jej aktywacji podczas zakupów. Procesy te są warunkiem wstępnym płatności online i zostały wcześniej zidentyfikowane jako jedna z głównych przyczyn ograniczonego wykorzystania lub rezygnacji z programów 3D Secure.
 
Dostosowanie do RODO
 
Szczególną uwagę zwrócono na wymogi RODO, które zostały poddane przeglądowi na etapie określania profilu systemu. Dzięki zminimalizowaniu ilości danych osobowych w procesie 3D Secure, wdrożeniu mechanizmów szyfrujących w bazach oraz ich maskowaniu podczas raportowania, cały proces stał się w pełni zgodny z wymogami rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
 
Integracja systemu zarządzania kartami
 
Wymiana danych posiadaczy kart nie odbywa się, jak to miało miejsce w przypadku 3D Secure 1.0.2, poprzez przesyłanie plików. W tym wdrożeniu do pobierania danych z głównego systemu banku wykorzystywana jest usługa sieciowa.
 

W jaki sposób Asseco SEE pomógł Bankart w osiągnięciu tych wyników?

 
Elastyczne wdrażanie
 
System umożliwił szybką adaptację rozwiązań do indywidualnych potrzeb klientów Bankart, jak również zmieniających się wymagań branży.
 
Graficzny interfejs (GUI)
 
System zapewnia intuicyjny interfejs, który umożliwia pełną parametryzację profilu systemu 3D Secure. Dzięki temu znacznie skraca się czas wymagany do dołączenia dodatkowych instytucji wystawiających. Dodatkowo, dane uwierzytelniające użytkowników umożliwiają przypisanie odpowiednich ról i uprawnień administratorom oraz pracownikom działu pomocy technicznej banku.
 
Bogate doświadczenie i know-how
 
TriDES ACS wdrożony na platformie ACS SaaS został w pełni zaprojektowany i opracowany przez zespół programistów Asseco. Ich profesjonalizm, wysokie kompetencje oraz wieloletnie doświadczenie były gwarancją udanego zakończenia projektu.
 
Platforma obsługująca wielu użytkowników
 
TriDES ACS rozszerzył funkcjonalność obsługi wielu użytkowników, dzięki czemu zagregowane instytucje mogą dzielić interfejsy technologiczne, procesy biznesowe lub podsumowywać raporty statystyczne, przy równoczesnym zachowaniu maksymalnego poziomu poufności bezpieczeństwa danych.
 
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wdrożenia usługi hostingowej Asseco SEE ACS. Zapewnia nam ona jednolity system 3D Secure, który ma zastosowanie w większości banków członkowskich. Rozwiązanie to pozwala nam, jako usługodawcy, na ich kompleksową obsługę administracyjną. Dzięki temu wspólnie z zespołem wsparcia Asseco możemy zarządzać każdym bankiem członkowskim indywidualnie, korzystając jednocześnie z zalet jednolitego rozwiązania. Zostało ono również łatwo zintegrowane z systemem zarządzania kartami bankowymi” – powiedział Tomaž Borštner, Szef Działu Technologii w Bankart.

02

Płatności